NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tangalar kolleksiyasini namoyish etish uchun koʻrgazma zali qurilgan.
«Toshgiprogor» instituti loyihasida Rossiya, Yevropa mamlakatlari va AQSh galereya meʼmorchiligi tajribasi hisobga olingan. 3,5 ming kvadrat metr ekspozitsiya maydoni 15 ta zalga boʻlingan, bu koʻrgazma maydonini oqilona tashkil etishga imkon beradi.
Bino pardozlashida milliy anʼanalar va Samarqand, Buxoro va Xiva meʼmoriy qonunlari qoʻllanilgan.
Keng joylashtirilgan ustunlar bilan fasad tantanali koʻrinish yaratadi. Bezashda “karimovcha” uslubining belgilari namoyon boʻlgan: oq devorlar, qora oynalar va granit poydevor.
Birinchi qavatda ikkita katta yon zallar va markaziy dumaloq zal joylashgan boʻlib, u yerda koʻrgazmalar ochilish marosimlari oʻtkaziladi. Tabiiy yoritish va qandil bilan ochiq atrium ikkinchi qavatgacha davom etadi, u yerda markaziy zalni 10 ta kichik zallar oʻrab turadi.
Oʻn yildan ortiq mavjudligi davomida Galereya poytaxt madaniy hayotida markaziy oʻrinlardan birini egallagan.
Temir yoʻl oʻquv yurti
Markaziy bogʻ (sobiq Telman nomidagi bogʻ) roʻparasida joylashgan, oʻziga xos turkiston meʼmorchil...
Chaqardagi Baland masjidi
«Baland» masjidi 1857 yilda qurilgan. «Baland» so‘zi «yuqori, baland» degan ma'nolarni bildiradi, m...
Qoʻgʻirchoq teatri
Asrlar davomida maskarabozlar shahar va qishloq maydonlarida hazil-mutoyiba spektakllari koʻrsatib ...

Галерея изобразительного искусства НБУ
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
ОДО и Юридический университет
Здание для Военного собрания было построено в 1885 году, и его облик в общих чертах сохранился до ...
Грудная хирургия
Протяжённое девятиэтажное здание визуально «держит» перекрёсток Чиланзарской улицы с Малой кольцев...
Концертный зал «Туркестан»
Величественное белоснежное здание концертного зала расположено на пересечении проспекта Навои с быв...
Торговый дом Яушевых
Братья Яушевы, купцы из татарского княжеского рода, в 1911 году построили торговый дом по проекту ...