Sugʻorish institutining yangi korpusi
Milliy tadqiqot universiteti «Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti» (ilgari TIIQMXI deb atalgan) 1934-yilda Turkiston universitetining gidrotexnika fakulteti ajralib chiqishi orqali tashkil etilgan. Oʻsha paytda u Niyozbek va Qori Niyozov koʻchalari kesishmasidagi burchagi yumaloq bino joylashgan edi.
60-yillarda institut Niyozbek (Uritskiy) koʻchasi boʻylab yangi binolar oldi.
70-yillarda Qori Niyozov koʻchasi boʻylab Oqqoʻrgʻon (Novomoskovskaya) koʻchasi tomon yangi inshootlar paydo boʻldi. Aynan shu yangi binolar sovet modernizmi nuqtai nazaridan qiziqarli.
Meʼmorlar M. Fyodorova va Ye. Sepetiy hamda muhandislar V. Yegorov va A. Minayeva ikkita simmetrik auditoriya korpusini — rektorat va kutubxona bilan birga — akt zali nisbatan simmetrik joylashtirdilar. Korpuslar orasida akt zalining oldida soyali maydoncha (skverik) tashkil etildi.
Vertikal quyoshdan himoya panellari bilan bezatilgan akt zalining fasadi institutning yangi vizual ramziga aylandi — u Toshkent haqidagi otkritkalar va fotoalbomlarda tez-tez uchraydi.
Qaldirg‘ochbiy maqbarasi
To‘lebiy maqbarasi (yoki Qaldirg‘ochbiy maqbarasi) O‘zbekistonning eng mashhur yodgorliklaridan bir...
Konstitutsiyaviy sud binosi
Sobiq Oʻzbekiston Kommunistik partiyasi Markaziy Qoʻmitasi binosi 1964-yilda qurilgan.Meʼmorlar: V....
Vestminster universiteti
Istiqbol va Shahrisabz ko‘chalari chorrahasida joylashgan go‘zal, qadimiy g‘ishtin bino toshkentli...

Новый корпус ирригационного института
Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», ранее называемый ТИИИМСХ (Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства), создан в 1934 году отделением от Туркестанского университета гидротехнического факультета. И расположился тогда в здании со скруглённым углом на пересечении улиц Ниязбекской и Кары-Ниязова.
В 60-е годы институт получил новые здания вдоль улицы Ниязбекской (Урицкого).
В 70-е годы появились новые строения вдоль улицы Кары-Ниязова в сторону улицы Аккурганской (Новомосковской). Именно эти новые здания представляют интерес с точки зрения советского модернизма.
Архитекторы М. Федорова и Е. Сепетый и инженеры В. Егоров и А. Минаева построили два корпуса аудиторий с ректоратом и библиотекой, расположенные симметрично относительно актового зала. Между корпусами перед актовым залом создан тенистый скверик.
Фасад актового зала с вертикальными солнцезащитными панелями стал новым визуальным символом института, встречается на открытках и фотоальбомах о Ташкенте.
Мечеть Уккоша
Мечеть построена в 15 веке около могилы праведника Уккоша на древней улице Самарканд Дарваза. По д...
✈️ Ташкентский аэропорт
Первый регулярный пассажирский авиамаршрут из Ташкента в Алма-Ату открылся в мае 1924 года. В 1930-...
Гостиница «Шодлик», она же «Дом молодёжи»
Гостиница «Шодлик» — лишь часть некогда большого комплекса, построенного ЦК комсомола Узбекистана д...