Oq rangli, sodda, lekin juda ifodali kollej binosi 1984-yilda tepalikda meʼmor R. Xayrutdinov va muhandis R. Abduhalikov tomonidan qurilgan. Fasad turli sanʼat turlari ramzi boʻlgan figurali barelyef bilan boy bezatilgan. Yon tomonlardagi ikkita silindr shaklidagi minoralar binoga ertakdagi sehrli qasr koʻrinishi beradi.
Ichki makon rassom Vladimir Chubning kartinalari
tasvirlangan panno bilan bezatilgan; u shu bilan birga fasad barelyefining ham
muallifi. Ichki atrium oʻquvchilar va oʻqituvchilar ishlarini koʻrgazmaga
qoʻyish uchun moʻljallangan.
Kolleji eski shahar Chaqar mahallasida joylashgan boʻlsa-da, fasadi zamonaviy binolar qurilgan Furqat koʻchasiga qaragan. Meʼmorlar ikkala kontekstni ham hisobga olib, binoning zamonaviy konturlarini fasaddagi anʼanaviy milliy kiyimdagi figuralar bilan uygʻunlashtirgan.
Bino qurilishi uchun kotlovan ochilganda oʻrta asr hammomining juda yaxshi saqlanib qolgan qoldiqlari topilgan.
Ajablanarlisi shundaki, badiiy kollej binosi — bizning kunlarimizgacha rekonstruksiya va tashqi koʻrinish oʻzgartirilmasdan yetib kelgan juda kam sonli binolardan biri.
Beshagʻoch maydonidagi Muqimiy nomidagi oʻzbek davlat musiqali teatrining chiroyli binosi hammaga t...
Bino 1970-yillar boshida OʻzSSR Davlat rejasi hisoblash markazi sifatida «OʻzNIIP shaharsozlik» in...

The white, modest yet highly expressive building of the college was constructed in 1984 on a hill by architect R. Khayrutdinov and engineer R. Abdukhalikov. The façade is richly decorated with a bas-relief featuring figures symbolising various art genres. Two cylindrical towers on the sides give the building the fairy-tale appearance of a magical castle.
The interiors are adorned with panels depicting
paintings by artist Vladimir Chub, who is also the author of the façade
bas-relief. The inner atrium is designed for exhibitions of works by students
and teachers.
Although the college is located in the old-city mahalla of Chaqar, its façade faces Furqat Street, which is lined with modern buildings. The architects successfully blended both contexts, combining the contemporary outlines of the structure with figures on the façade dressed in traditional national clothing.
During the excavation of the foundation pit for construction, well-preserved remains of a medieval bathhouse were discovered.
Surprisingly, the art college building is one of the very few structures that has survived to the present day without any reconstruction or changes to its exterior appearance.
In 2007, the Hastimam or Hazrati Imam complex was opened in honor of the great theologian and schol...
The teahouse on the Anhor canal bank was built in 1956 according to the design of architect V. M. D...
At the end of the 19th century, two orphanages operated in Tashkent — the Alexandrovsky and the Kau...