Ўзбекистон Давлат консерваторияси
1990-йиллар охирида Мустақиллик проспектида (Пушкин) жойлашган консерватория учун янги бино қуриш қарори қабул қилинди. Лойиҳа «Тошгипрогор» институти жамоаси томонидан тайёрланди.
Батыр Закиров кўчасидаги қурилиш 2002 йилда якунланди. Консерватория 305 та ўқув аудиторияси ва кабинети, тўртта концерт зали (Катта, Кичик, Органний ва Камерал), тўртта ўқув овоз ёзиш студияси ва миллий чолғу асбоблари музейига эга бўлди.
Фасад устунлар устидаги ярим доира шаклидаги соябон билан безатилган; бинонинг ён томонларида катта очиқ балконлар жойлашган бўлиб, уларда кўпинча машғулотлар ўтказилади.
Концерт залига кириш орқа томондан жойлашган ва устунлар устидаги цилиндрсимон ҳажм шаклида қилинган.
Бинонинг безагида миллий нақшлар ва мотивлар сезилади, бу эса унга енгиллик ва байрамона кўриниш беради.
Республика болалар кутубхонаси
Ц-1 ҳудудидаги айлана минорали гўзал бинога кўпчиликнинг кўзи тушган, кўпчилик бу ерда Республика б...
Аллей кўчасидаги турар жой уйи
1933-йилда Ўзбекистон ССР Халқ комиссарлари совети Ўзбекистоннинг учинчи гидроэлектростанцияси — Бу...
Боғкўча массиви, собиқ Ц-27
Боғкўча массивидаги ўзига хос бинолар меъморлар Г. Коробцев, С. Адилов, И. Коптелова, Л. Адамов ва ...
Конституциявий суд биноси
Собиқ Ўзбекистон Коммунистик партияси Марказий Қўмитаси биноси 1964-йилда қурилган.Меъморлар: В. Бе...

Государственная консерватория Узбекистана
В конце 1990-х для консерватории, ранее находившейся на проспекте Мустакиллик (Пушкина), было принято решение построить новое здание. Проект подготовила команда института «Ташгипрогор».
Строительство на улице Батыра Закирова завершилось в 2002 году. Консерватория получила 305 учебных аудиторий и кабинетов, четыре концертных зала (Большой, Малый, Органный и Камерный), четыре учебные студии звукозаписи и музей национальных инструментов.
Фасад украшает полукруглый навес на колоннах; по бокам здания — большие открытые балконы, на которых часто проходят репетиции.
Вход в концертный зал расположен с тыльной стороны и выполнен в виде цилиндрического объема с навесом на колоннах.
В оформлении здания прослеживаются национальные мотивы, благодаря чему оно выглядит легким и праздничным.
Пятничная мечеть Ходжи Ахрара Вали
Три бирюзовых купола рядом с медресе Кукельдаш видны издалека и определяют пейзаж ташкентского ста...
Католический собор
Римско-католический собор Святого Сердца Иисуса начали строить в 1912 году на высоком берегу Салар...
Среднеазиатский кооперативный техникум
Государственный музей истории Тимуридов
Музей открыт в 1996 году по инициативе президента Ислама Каримова к 660-летию со дня рождения Амир ...