Мустақиллик майдони асосий кўринишини 1966-йилги зилзиладан кейин олди — собиқ Қизил майдон ўлчами уч баравардан кўпроқ кенгайтирилди. Аммо ўзгаришлар зилзиладан олдинроқ бошланган эди: 1965-йилда ўша давр учун замонавий Вазирлар Совети биноси қурилиши бошланди, бино V-шаклидаги таянчлар устида ердан кўтарилган эди.
1970-йилда тўртбурчак қуёшдан ҳимоя панжараси билан безатилган баланд “вазирликлар уйи” қурилиши бошланди. Унга ёнма-ён “Искра” кинотеатри (текис горизонтал композиция) қурилган эди.
Парадлар хиёбони ва Ленин майдонининг меъморлари (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев ва Л. Адамов; муҳандислар В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотийев ва З. Муфтахов) собиқ Иттифоқнинг энг катта майдонларидан бирини яратдилар — фавворалар, гулзорлар ва хиёбонлар билан.
ХХI аср бошида Мустақиллик майдонининг кўриниши ўзгартирилди: парадлар учун кенг йўл торайтирилди, унинг бир қисми яшил майдонларга айлантирилди, вазирликлар баланд биноси 6 қаватга “қисқартирилди”, панжара ўрнига алюкобонд ва қоронғи ойна пайдо бўлди.
Вазирлар Маҳкамасининг брутал биноси 1999-йил 16-феврал воқеаларида зарар кўрди, реконструкция вақтида таянчлар ёпилди ва олтин рангли шиша билан қопланди — меъморларнинг дастлабки ғояси ўтмишда қолди.
“Ўзбекистон” меҳмонхонаси
17 қаватли «Ўзбекистон» меҳмонхонаси — пойтахтнинг энг таниш белгиларидан бири. Шаҳар марказида жо...
Хадра бурчак биноси
Бино ҳар бир тошкентликка яхши таниш: деярли 80 йил давомида у Хадра майдонини ва Навоий ҳамда Фурқ...
Чақардаги Азлархон (Азизлархон) Эшон масжиди
Тўқсариқ гумбази узоқдан кўриниб турадиган бу масжид илк бор 1953 йилда И.Ф. Бородина томонидан тар...
Кауфман ҳовлиси
XIX аср охирида Тошкентда иккита етим болалар ҳовлиси — Александровский ва Кауфман ҳовлиси ишлаб ту...

Основные черты площадь Мустакиллик приобрела после землетрясения 1966 года, когда размеры бывшей Красной площади были увеличены более, чем в три раза. Но преобразования начались ещё до землетрясения, в 1965 году началось строительство нового современного на то время здания Совета министров, приподнятого над фундаментом на V-образных опорах.
В 1970 году началось строительство высотного здания «дома министерств», оформленного прямоугольной солнцезащитной панжарой. К нему примыкал кинотеатр «Искра» с плоской горизонтальной компоновкой.
Архитекторы Аллеи парадов и площади Ленина (Е. Розанов, Б. Мезенцев, Б. Зарицкий, В. Шестопалов, А. Якушев и Л. Адамов, инженеры В. Кричевский, Т. Мелик-Аракелян, Н. Никитин, Ю. Козел, А. Колотиев и З. Муфтахов) создали одну из самых больших площадей в бывшем СССР, с фонтанами, клумбами и аллеями.
В начале 21 века вид площади Мустакиллик был изменён, широкий путь для парадов сузили, часть его заняли зелёные насаждения, высотное здание министерств «укоротили» на 6 этажей, вместо панжары появился алюкобонд и тёмное остекление.
Брутальное здание Кабинета министров пострадало во время событий 16 февраля 1999 года, его реконструировали, закрыв опоры и отделав позолоченным стеклом так, что первоначальная задумка архитекторов осталась в прошлом.
Ресторан «Бахор»
Ресторан «Бахор» — один из первых банкетных залов Ташкента, построен в 1958 году по проекту архитек...
Главпочтамт
Здание Mobiuz / Уздунробиты
Расположено на улице Амира Темура, узнаваемо по оригинальным металлическим солнцезащитным панелям. ...