Ўзбекистон Давлат тарих музейи Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бирида — 1970-йилда пролетариат етакчиси Владимир Лениннинг 100 йиллиги муносабати билан очибдиган собиқ Ленин музейида жойлашган.
Нойоб биногнинг муаллифлари — Ҳамза номидаги Ўзбекистон ССР Давлат мукофоти лауреатлари: меъморлар Е. Розанов, В. Шестопалов, конструкторлар В. Кричевский, И. Ленточкин, ҳаммуаллиф — меъмор Ю. Болдычев; муҳандис Т. Мелик-Аракелян.
«СССР меъморчилиги» журналининг 1972-йил 7-сонида шундай ёзилган:
«В. И. Ленин музейи биноси Тошкентда шаҳарнинг икки марказий майдонини гўё бирлаштиргандек бўлиб, унинг шаҳарсозликдаги муҳим аҳамиятини белгилайди. Етакчига бағишланган меъморий ёдгорлик Ўзбекистон пойтахтининг диққатга сазовор жойларидан бирига, унинг рамзига айланди. Ҳар томондан очиқ марказий композиция нафақат янги майдонларни бирлаштирди, балки қўшни туманларни янги мафкуравий мазмун билан тўлдирилган яхлит маконга боғлаб берди.
Биногнинг олий мақсади ва монументал табиати бу ерда ҳам оддий, лаконик ҳажм-режаштириш ечимида ўз ифодасини топди. Квадратга яқин режа (56×50 м), нисбатан паст баландлик (22,5 м), марказдаги асосий зал ва унинг атрофида жойлашган экспозиция биногнинг аниқ марказий композициясини олдиндан белгилаб берди.»
Мутахассислар оқ рангли қуёшдан ҳимоя панжараларида миллий нақшдан муваффақиятли фойдаланилганини ва биногнинг ўзининг музей экспозициясининг асосий қисми эканлигини таъкидлайдилар.
Эслатиб ўтамиз: тарих музейи 1876-йил 12-июлда Москва табиатшунослик, антропология ва этнография ихлосмандлари жамиятининг Туркистон бўлими аъзолари — олимлар ташаббуси билан ташкил этилган. 1919-йил февралидан бошлаб у Туркистон Давлат музейи деб атала бошлади. XX аср давомида музей бир неча бор номини ва жойлашувини ўзгартирди ва ниҳоят 1992-йилда мана шу чиройли биноға эга бўлди.
Музей фондларида 250 мингга яқин экспонат сақланмоқда, жумладан 60 мингга яқин археологик, 80 мингдан ортиқ нумизматик ва 16 минг этнографик буюм — улар илк ибтидоий жамият давридан бугунги кунгача бўлган ўзбек тарихини акс эттиради. Фақат кичик қисми намойиш этилади. Тўрт қаватли биногнинг биринчи қаватида галерея жойлашган бўлиб, у ерда турли мавзулардаги замонавий кўргазмалар мунтазам ўтказиб турилади. Иккинчи қаватда қадимги даврлардан Темурийлар давригача бўлган Ўзбекистон тарихи, учинчи қаватда Хива, Қўқон хонликлари ва Бухоро амирлиги даври, тўртинчи қаватда эса XIX–XXI асрлар — энг янги тарих экспонатлари жамланган.
«Марварид»
1985-йилда меъмор Офелия Петровна Айдинова томонидан тажриба лойиҳаси бўйича монолит бетондан қури...
«Самарқанд» чойхонаси
«Самарқанд» чойхонаси 1975-йилда Самарқанд-Дарваза кўчасида қурилган.Меъмор — С. Сутягин, муҳандисл...
45-уй
Амир Темур проспектидаги (илгари — Пролетар кўчаси) икки қаватли бино 1927-йилда меъмор Георгий Сва...
Шарқшунослик институти, ҳозир — Археология маркази
Миллий археология маркази биноси (аввал Шарқ қўлёзмалари институти, кейинроқ Шарқшунослик институти...

Государственный Музей истории Узбекистана находится в одном из красивейших зданий Ташкента, бывшем музее Ленина, открытом в 1970 к столетию со дня рождения вождя пролетариата.
Создатели уникального здания – лауреаты Государственной премии Узбекской ССР имени Хамзы, архитектор Е. Розанов, В. Шестопалов, конструкторы В. Кричевский, И. Ленточников, соавтор — архитектор Ю. Болдычев; инженер Т. Мелик-Аракелян.
Журнал «Архитектура СССР №7 1972 года пишет: «Здание музея В. И. Ленина в Ташкенте как бы объединяет две центральные площади города, что предопределяет его градообразующее значение. Архитектурный памятник вождю стал одной из достопримечательностей столицы Узбекистана, его эмблемой. Открытая со всех сторон для обозрения центрическая композиция объединила не только новые площади, но и связала прилегающие районы в единое целое, пронизанное новым идейным смыслом.
Высокое назначение и монументальный характер здания и здесь нашли выражение в простом, лаконичном объемно-планировочном решении. План, близкий к квадрату (56X50 м), небольшая высота (22,5 м), главный зал в центре, вокруг которого располагается экспозиция, предопределили четкую центрическую композицию здания.»
Эксперты отмечают также удачное использование национального узора в белых солнцезащитных решётках-панжарах, подчёркивающее красоту здания. И тот факт, что само здание уже является главной составной частью экспозиции музея.
Напомним, что музей истории был основан 12 июля 1876 года по инициативе учёных — членов Туркестанского отделения Московского общества любителей природоведения, антропологии и этнографии. С февраля 1919 года музей стал называться Государственный Музей Туркестана. В течение XX века музей неоднократно менял своё название и местонахождение пока в 1992 году не получил это красивое здание.
В запасниках музея хранится около 250 тысяч экспонатов, в том числе около 60 тысяч археологических, свыше 80 тысяч нумизматических и 16 тысяч этнографических предметов, отражающих узбекскую историю с первобытного времени и до сегодняшнего дня. Экспонируется лишь небольшая часть артефактов. На первом этаже четырёхэтажного здания находится галерея, где периодически проходят современные выставки на различную тему. На втором этаже наглядно показана история Узбекистана с древнейших времен до эпохи Тимуридов. Третий этаж отведен под экспонаты периода трех ханств: Хивинского, Кокандского и Бухарского эмирата. На четвертом собраны экспонаты новейшего этапа истории – 19-21 веков.
Академия государственного управления
Здание Союза писателей Узбекистана
Центральный телеграф
Здание Центрального телеграфа — одно из красивейших в Ташкенте. Оно входит в ансамбль «сталинок», п...
Кукельдаш — самый известный архитектурный памятник Ташкента
Медресе Кукельдаш расположено на площади Чорсу на холме и смотрится величественно даже несмотря на ...